Condenvy i Eclipse Che

Szukając czegoś przełomowego w projektach open-source napotkałem się na bohaterów tego wpisu. Co to takiego? I dlaczego przełomowe? Spróbuje wytłumaczyć

Condenvy

Jest to przestrzeń robocza dla programistów oraz zespołów. Postawiona jest na Dockerze, czyli jest to "chmurzaste" miejsce pracy. Posiada ona zainstalowany produkt Eclipse Che. Pozwala nam pisać kod używając tylko przeglądarki internetowej. Darmowe konto posiada ograniczoną ilość pamięci RAM oraz członków zespołu. Jednakże uważam to za ciekawą propozycję dla ludzi, którzy na początek chcą tylko zobaczyć co to za technologia lub uczą się programowania.

Eclipse Che

IDE open-sourcowe oraz przestrzeń robocza, która pozwala na pisanie, kompilowanie oraz uruchamianie kodu w różnych językach programowania. Działa on w chmurze i możemy połączyć się z nią za pomocą przeglądarki. Jednocześnie, aby pracować z przestrzenią roboczą w naszym własnym IDE, możemy użyć do tego protokołu komunikacyjnego SSH. Uważam, że to ciekawy projekt i warty uwagi. Mam zamiar wypróbować jego możliwości.

Co wyróżnia ten projekt

Nie wiem czy śledzicie technologię IT, ale od paru lat coraz modniejsze są edytory w chmurze/webowe. Microsoft wypuścił OneDrive z opcją edycji dokumentów, Google ma swoją wersję takiego edytora. Tutorialspoint posiada kompilatory w przeglądarce, ale one raczej nadają się do wykonywania prostych ćwiczeń. W tym projekcie możemy tworzyć pełnowartościowe programy, kompilować uruchamiać je na serwerach aplikacyjnych i udostępniać. Jednocześnie posiadamy pełnowartościowe IDE, które ciągle jest rozwijane.

Pewnie każdy zauważył, że dążymy powoli do tego, żeby pracować w chmurze. Google już nawet produkuje swoje chromebooki, które właśnie tak działają. Być może to będzie naszą przyszłością, a programowanie w chmurze będzie codziennością w każdym zespole. Nie jest to niemożliwe, dlatego może to być przełomowe osiągniecie w produkcji kolejnych wersji IDE.

Macie chęć na większy wpis o tym projekcie lub macie już jakąś styczność z nią? Zostawcie komentarz.

PS Po dłuższym użytkowaniu Eclipse Che zrozumiałem, że na dzień dzisiejszy nie jest na tyle dopracowany. Brakuje mi dużo skrótów klawiszowych. Miałem też problem z TDD, ponieważ przy każdej zmianie musiałem budować cały projekt i nie znalazłem rozwiązania tego problemu.

Comments

Popular posts from this blog

Why TDD is bad practice?

How correctly imitate dependencies?

Software development using Angular 5 with Spring Boot