Kryptowaluty - blockchain w praktyce

Na swoim blogu wspominałem już o rosnącej popularności tytułowego bohatera. W tym poście zagłębimy się w tą tematykę bardziej. Przedstawię Wam działanie tej technologii w praktyce w bardzo prostej postaci. Dowiecie się dlaczego metodę tą uważa się za bezpieczną oraz prostotę mechanizmu.

Co to jest blockchain?

Jak sama nazwa wskazuje są to bloki połączone ze sobą tworzące łańcuch. Łączeniem bloków jest kod wygenerowany na podstawie danych poprzedniego bloku. Celem tego zabiegu jest zabezpieczenie przed zmianą danych poprzednich bloków.

Czym jest wygenerowany kod bloku?

Jest to utworzony kod na podstawie danych bloku. Algorytmy wygenerowania takiego kodu mogą być bardzo różne. Im trudniejszy algorytm do odwrócenia tym łańcuch jest bezpieczniejszy. Jednocześnie kod powinien się generować w miarę szybko, aby nie zajmować zbyt dużo zasobów. W Bitcoin'ie jest zastosowany podwójny SHA256, czyli SHA256(SHA256(Block_Header)). Znalezienie danych dla bloku, który będzie tworzył identyczny hashCode, przy tej złożoności algorytmu, będzie bardzo zasobożerne i nie opłacalne. Stwierdzić można więc, że łańcuch przy zastosowaniu odpowiedniego algorytmu jest bardzo bezpieczny. Zmiana jakiejkolwiek wartości prawie na pewno wygeneruje inny kod. Oszukiwanie, więc jest tutaj mało możliwe.

Dla osób mniej informatycznych przedstawię to na podstawie większej abstrakcji. Załóżmy, że jest człowiek, który posiada zdolność do ocenienia zawsze identycznej jakości oraz ceny produktów. Za każdym razem, jeżeli otrzyma on jakiś przedmiot określi go tymi samymi miarami. On jest naszą podstawą do utworzenia kodu. Za każdym razem jak dajemy mu pudełko z przedmiotami on oblicza sumę ich jakości oraz ceny i podpisuje te pudełko właśnie tą wartością. W tym pudełku zostawia także informację o wartości poprzedniego pudełka. Zmiana przedmiotów w którymś pudełku zniszczy całą strukturę łańcucha, ponieważ wyliczone wartości nie będą się zgadzać z wyliczeniami eksperta.

Podsumowując

Stwierdzam, więc, że łańcuch takich bloków jest bardzo bezpieczny. Tworząc jednak taki łańcuch w centralizowanym ośrodku (jeden łańcuch), nadal jesteśmy narażeni na manipulacje nim. Nikt nie zabroni jednostce zamienić całą strukturę łańcucha. Kryptowaluty przewidziały taką możliwość i przez to Ich sieci wyróżnia mechanizm decentralizacji. O tym w najbliższym wpisie. Zapraszam do komentowania.

Comments

  1. Z tego co widzę to należy sporo rzeczy przeczytać aby poznać w miarę rynek kryptowalut. Ja zaczynałem od https://cinkciarz.pl/kryptowaluty i w sumie nadal tam wracam aby codziennie sprawdzać aktualne kursy kryptowalut.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Why TDD is bad practice?

How correctly imitate dependencies?

Software development using Angular 5 with Spring Boot