Czysty kod - wstęp
Witam cię czytelniku.
Skoro tutaj zajrzałeś to znaczy, że chcesz stać się lepszym programistą. Postanowiłem stworzyć serię wpisów, która będzie mówiła o przejrzystym i czystym kodzie. Chciałbym, abyś zostawił komentarz pod wpisem, jeżeli masz jakieś wątpliwości lub spostrzeżenia. Jednocześnie odpowiem chętnie na wszystkie pytania związane z tym tematem. Nie mówię, że wypracowany przeze mnie system jest najlepszy dlatego prosiłbym także o Waszą opinie, która pozwoli stworzyć nam porady jak pisać czysty i czytelny kod. A więc zaczynajmy.
Co to znaczy czysty kod?
Jest to kod napisany tak, że dla użytkownika tego kodu (drugiego programisty, a nawet autora) będzie on czytelny nawet po długim czasie. To kod, który pozwala na łatwe i przyjemne przeglądanie, gdzie widać co się w nim dzieje. Kod powinień być prosty, pomimo skomplikowanych algorytmów. Osoba nie znająca systemu powinna w łatwy sposób wywnioskować co fragment kodu robi.
Co potrzeba, aby pisać czysty kod?
Bardzo dużej dyscypliny, doświadczenia i czasu. Kod powinień być ciągle poprawiany. Nie ma programu napisanego idealnie. Zawsze można coś poprawić. Nazewnictwo zmiennej lub metody, optymalizacja algorytmu, usunięcie zbędnego komentarza itd. Problem jest w tym, że nie zawsze zauważamy, że coś można byłoby poprawić.
Podsumowując
Skoro wiemy już jak zdefiniować czysty kod oraz co potrzebujemy do jego uzyskania, zaczynamy serię ciężkiej pracy do uzyskania oczekiwanego efektu. Seria będzie opisana na podstawie języka Java, ale zastosować ją można do wszystkich języków programowania. Zacznijmy, więc od komentarzy.
Comments
Post a Comment